Backup danych jest niezbędny do tego, aby uchronić się przed ich utratą, czy to z powodu awarii, czy np. ataku hackerskiego. Szczególnie w przypadku firm jest to bardzo ważne, ponieważ dane są dla wielu z nich najważniejszym zasobem.

Część przedsiębiorstw bardzo tego pilnuje, jednak nadal sporo osób o tym zapomina i nie stosuje tego rozwiązania we własnym przedsiębiorstwie lub robi to w zły sposób. Warto w takiej sytuacji skorzystać z pomocy specjalistów IT, którzy zadbają o bezpieczeństwo naszych firmowych danych.

Backup na dysku czy w chmurze?

Obecnie kopię zapasową danych firmowych można utworzyć na dwóch najpopularniejszych nośnikach dysku fizycznym lub w chmurze. Dyski od dawna były wykorzystywane w tym celu i w wielu przypadkach dawały wystarczającą ochronę. Jednak aktualnie dzięki rozwojowi technologii zapisywanie danych w chmurze stało się znacznie lepszym pomysłem. Chmura pozwala na zapisywanie i dostęp do danych z każdego miejsca na świecie. Jedynym warunkiem jest tylko dostęp do Internetu i posiadanie komputera, smartfonu lub innego tego typu urządzenia. Dodatkowo ten sposób przetrzymywania danych jest odporny na wszelkiego rodzaju awarie, na które narażone są dyski fizyczne.

Warto jednak pamiętać, że żadne rozwiązanie nie jest idealne. Dyski fizyczne narażone są na różnego rodzaju usterki, a chmury na ataki hackerskie. Z tego względu najlepszym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa naszym danym jest tworzenie kopii zapasowej na obu tych nośnikach. Dzięki temu możemy być pewni, że w przypadku utraty danych będziemy mieli skąd je przywrócić. 

usługi IT Wrocław

Rodzaje kopii zapasowych

Backup danych firmy można podzielić na trzy rodzaje:

  • Pełna kopia zapasowa – archiwizowane zostają wszystkie wskazane dane np. foldery i pliki. Pełna kopia tworzona jest zazwyczaj na początku, ponieważ jako jedyna zapisuje wszelkie dane w stosunku jeden do jednego do pierwotnych zasobów. Jest ona najbardziej pojemna, przez co jej tworzenie może trwać sporo czasu. Jednak sam proces jej przywracania w sytuacji, gdy tego potrzebujemy, jest bardzo prosty i szybki, ponieważ polega jedynie na nadpisaniu oryginalnych danych, gdyż pełna kopia zapasowa nie zawiera wersjonowania zasobów.
  • Kopia różnicowa – w tym przypadku archiwizowane są jedynie dane, które uległy zmianie od momentu wykonania ostatniej pełnej kopii zapasowej. Dzięki temu dysponujemy zarówno pełną kopią zapasową jak i różnicową, która zawiera nowe lub zmodyfikowane dane.
  • Kopia przyrostowa – archiwizuje zmienione lub nowe dane od czasu utworzenia ostatniej dowolnej kopii zapasowej. Nie kumuluje ona plików nowych i zmodyfikowanych tak jak ma to miejsce w przypadku kopii różnicowej, dlatego odnosi się jedynie do ostatniej wykonanej kopii, pomijając jednocześnie pozostałe.

Każdy z tych rodzajów kopii zapasowej ma inne przeznaczenie i sposób ich tworzenia oraz przywracania. Z tego względu warto wybrać ten, który najlepiej sprawdzi się w naszej firmie. Często przedsiębiorstwa decydują się na łączenie różnych typów kopii zapasowych, co z pewnością podnosi poziom bezpieczeństwa.

Gdzie szukać pomocy w zakresie tworzenia kopii zapasowych ważnych plików w firmie?

Chcąc zabezpieczyć ważne dane, pliki i foldery firmy, warto zgłosić się do profesjonalnej firmy świadczącej usługi IT Wrocław. Jest to najlepsze rozwiązanie, które daje gwarancję, że tworzenie kopii zapasowej przebiegnie sprawnie i przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa danych.

Firmy IT zajmujące się tym tematem bardzo często działają w zgodzie z zasadą 3-2-1, która daje najwyższy poziom zabezpieczenia danych. Zasada ta mówi o tym, że w celu stworzenia bezpiecznego systemu zabezpieczeń danych należy przechowywać 3 kopie zapasowe danych, wykorzystywać w tym celu przynajmniej 2 nośniki (np. dysk fizyczny i chmurę) oraz jeden backup przechowywać poza siedzibą firmy. Korzystając z usług specjalistów IT można mieć pewność, że nasze dane będą odpowiednio dobrze zabezpieczone.

usługi IT Wrocław

Regularne tworzenie kopii zapasowej wszystkich ważnych danych w firmie, jest bardzo istotną czynnością, której nie należy zaniedbywać. Nie warto także ograniczać się do jednej kopii zapasowej i jednego nośnika danych. Najlepszym sposobem jest tworzenie wielu kopii oraz stosowanie zasady 3-2-1, która daje gwarancje bezpieczeństwa.